Soczewki okularowe Bygdoszcz

Kluczowym elementem okularów zarówno korekcyjnych jak i przeciwsłonecznych są soczewki. W swojej ofercie posiadamy soczewki markowe, najwyższej jakości, jak i soczewki z linii ekonomicznej cenowo.
Najważniejszymi cechami dobrych soczewek okularowych są: wysoka jakość optyczna związana z ich konstrukcją, przejrzystość, wytrzymałość na pęknięcia oraz lekkość i trwałość.
Wymienione powyżej cechy soczewek okularowych w zależności od klasy produktu oraz producenta, mogą się jednak znacznie różnić.

Cechy soczewek w zależności od ich przeznaczenia – typy soczewek:

- jednoogniskowe do stałego noszenia – uniwersalne dla obserwacji dali i bliży wzrokowej,

- jednoogniskowe – do czytania z bliskiej odległości, określonej podczas badania wzroku.

- dwuogniskowe – dla obserwacji dali wzrokowej oraz czytania z bliskiej odległości. Zastępują dwie osobne pary okularów jednoogniskowych.

- wieloogniskowe – do stałego noszenia – uniwersalne dla każdej odległości obserwacji – Są to soczewki progresywne, zapewniające naturalne, komfortowe widzenie dali wzrokowej, odległości pośrednich i swobodne czytanie z bliska.

- wieloogniskowe – przeznaczone wyłącznie do bliży wzrokowej i odległości pośrednich. Są to soczewki biurowe, zapewniające wyjątkowy komfort obserwacji. Zakres odległości ostrego widzenia może być określony w zależności od potrzeb użytkownika. Takie soczewki m.in. najczęściej poleca się osobom korzystającym z komputera.

Cechy optyczne: związane z konstrukcją powierzchni soczewek. Powierzchnie soczewek:

- sferyczne (standardowa konstrukcja)

- asferyczne (o lepszym odwzorowaniu obrazu, bardziej płaskie),

- podwójnie asferyczne (bardziej udoskonalona konstrukcja optyczna) lub toryczne (do korekcji astygmatyzmu).

Soczewki okularowe asferyczne to produkt optycznie znacznie bardziej zaawansowany.
Soczewki dzięki swej budowie doskonale odwzorowują obraz, eliminują optyczne niedoskonałości standardowych soczewek w peryferyjnej strefie widzenia. Patrzenie boczną strefą soczewki daje równie wyraźny obraz, jak przez jej środek. Jest to bardzo istotne dla osób posiadających dużą wadę wzroku. Ponadto użycie soczewek asferycznych podnosi walory estetyczne okularów, są one bardziej płaskie i cieńsze.
Nieliczne przypadki, w których specjalnie wykonywane są soczewki wypukłe, narzucone są poprzez zaokrąglony kształt frontu oprawy.
Okulary takie zazwyczaj podkreślają swój sportowy charakter.

Soczewki projektowane indywidualnie:

Najlepsze soczewki okularowe produkowane są indywidualnie do konkretnej oprawy wybranej przez klienta. Dzięki nim jakość odwzorowania obrazu jest optymalnie dobrana dla każdego kierunku spojrzenia. Posiadamy specjalistyczne urządzenia pomiarowe pozwalające zmówić soczewki indywidualne jednoogniskowe i wieloogniskowe (progresywne), wykonywane w najbardziej zaawansowanej technologii.
Mamy w tej dziedzinie duże doświadczenie, dlatego z przyjemnością polecimy taką możliwość każdemu, kto potrzebuje w swoich okularach najlepszego i komfortowego widzenia.

Uszlachetnienie powierzchni :

Drugą najważniejszą cechą optyczną jest uszlachetnienie powierzchni soczewek. Właściwie wykonane utwardzenie powierzchni soczewek z tworzywa, oraz własności powłoki antyrefleksyjnej (przeciwodblaskowej) mają wpływ jej przezroczystość, komfort czyszczenia, co przekłada się na wyraźne widzenie.
Istnieje wiele rodzajów powłok uszlachetniających, dzięki którym soczewki okularowe posiadają różne walory użytkowe. Mając wybór, zawsze wybierzmy tę najlepszą.

Powierzchnia najlepszej soczewki pokrywana jest najczęściej następującymi warstwami:

-utwardzającą - (jest kilka rodzajów, więc nie każda zapewnia najlepszą ochronę przed zarysowaniami)

- antyrefleksyjną - (przeciwodblaskową) zapewniającą przejrzyste widzenie bez odbić od swych powierzchni (jest również kilka rodzajów, co wpływa na przejrzystość soczewki)

-hydrofobową - (odpychającą wodę), która zapobiega pozostawianiu kropel wody na soczewce, wystarczy je dosłownie strzepnąć lub zdmuchnąć;

-oleofobową - (odpychającą tłuszcz) ułatwiającą utrzymanie powierzchni w czystości. Znacznie ułatwiająca i przyspieszająca czyszczenie;

-antystatyczną - (zapobiegającą osadzaniu pyłków i kurzu) ułatwia zachowanie powierzchni w czystości;

-przeciwdziałającą zaparowaniu soczewek- wyjątkowa właściwość niektórych powłok uszlachetniających która aktywowana jest specjalnym preparatem zawartym w specjalnej ściereczce z mikrowłókna, który rozprowadzany jest na powierzchni soczewki. Właściwość ta utrzymuje się nawet przez kilka dni, lub do chwili spłukania soczewek wodą.

soczewka okularowa powłoka oleofobowa soczewka_zabrudzenia

soczewka okularowa zarysowania soczewka okularowa powłoki

Cechy materiału:

O grubości soczewki, dla tej samej mocy optycznej, decyduje rodzaj materiału z jakiego zastała wykonana.

Zależne jest to od współczynnika załamania światła – tzw. indeksu. Im wyższa jest wartość indeksu, tym soczewka będzie cieńsza i lżejsza. Istnieje dość duży wybór rodzajów takich soczewek (np. indeksy: 1.53, 1.59, 1.6, 1.67, 1.74). Użytkownicy okularów decydując się na soczewki o mniejszej grubości zyskują bardzo estetyczny wygląd okularów. Ponadto ma to kluczowy wpływ na odwzorowanie obrazu przez taką soczewkę. Cienkie soczewki odwzorowują obraz rzeczywistej wielkości oraz dają wrażenie naturalnego rozmiaru oczu.

 

 

Soczewki okularowe Bydgoszcz - Optyk Żuchowscy