Badanie OCT Bydgoszcz - Diagnostyka oczu

Specjalizujemy się w badaniach optometrycznych i dopasowaniu soczewek kontaktowych, ale ponadto oferujemy następujące specjalistyczne badania oczu:

1. OCT czyli optyczna koherentna tomografia dna oka jest jedną z najnowocześniejszych, bezbolesnych i bezkontaktowych metod diagnostycznych, wykorzystujących skaning optyczny oka. W naszym gabinecie wykonujemy badania urządzeniem Topcon 3D OCT-1 Maestro.

Analiza współczynnika odbicia światła od poszczególnych warstw siatkówki daje możliwość bardzo wczesnego wykrycia zmian.
Bardzo precyzyjnie pokazuje szczegóły budowy oka, ukazując jego kolejne warstwy w przekroju.
Przy pomocy urządzenia OCT można obrazować i analizować siatkówkę okolicy plamki, tarczę nerwu wzrokowego, oraz zmiany w pozostałej części dna oka.
Pozwala wykryć na wczesnym etapie wiele schorzeń oka, takich jak jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej (AMD), zmiany cukrzycowe w siatkówce, otwór w plamce, obrzęk plamki czy nowotwory oka.
Schorzenia te mogą nieuchronnie prowadzić do utraty wzroku, stąd tak ważna jest ich wczesna i precyzyjna diagnostyka.
Parametry jaskrowe oceniane na dnie oka to m.in.
• pomiar grubości warstwy włókien nerwowych wokół tarczy nerwu wzrokowego;
• mapy grubości warstwy włókien nerwowych wokół tarczy w postaci wykresu;

Badanie parametrów okolicy plamki umożliwia wykrywanie uszkodzeń jaskrowych na bardzo wczesnym etapie.

2. Pomiar grubości rogówki za pomocą OCT:

Urządzenie OCT umożliwia wykonanie diagnostyki rogówki oraz obrazowanie jej struktury w przekroju wraz z pomiarem jej grubości. Badanie nie wymaga kontaktu urządzenia z rogówką przez co jest nieinwazyjne. Nie wymaga również podawania środków znieczulających rogówkę.


3. Badanie kąta przesączania

Urządzenie OCT umożliwia precyzyjne pomiary kąta przesączania cieczy wodnistej w przednim odcinku oka. Badanie to jest niezbędne do prawidłowej diagnostyki jaskry.

4. Badanie lampą szczelinową - biomikroskopem

  • Podstawowe badanie obejmuje ocenę zewnętrznych struktur oka w różnych powiększeniach od 6 do 40 razy.
  • Ocena powiek, brzegów powiek, spojówki, rogówki, tęczówki oraz soczewki oka.
  • Wykonywane jest także cyfrowe obrazowanie i archiwizacja zdjęć oka.

5. Badanie ciśnienia śródgałkowego  metodą tonometrii indukcyjnej.

Metoda pomiaru nie wymaga użycia środków znieczulających, badanie jest szybkie i bezbolesne. W czasie pomiarów, ku zadowoleniu pacjentów, nie wykorzystuje się podmuchu powietrza. Zasada działania oparta jest na metodzie pomiaru siły odbicia sondy od powierzchni rogówki. Metoda jest dokładna i przyjazna dla pacjenta.

 

6. Autorefraktometria z keratometrią

Autorefraktometria jest wstępnym, obiektywnym badaniem wady wzroku, czasami nazywana ”komputerowym badaniem wzroku”. Jest to nowoczesna i szybka metoda określenia mocy korekcyjnych dla okularów i soczewek kontaktowych. Nasze urządzenie posiada ponadto funkcję pomiaru KRZYWIZNY ROGÓWKI - KERATOMETRII, co jest niezbędne do prawidłowego dopasowania parametrów soczewek kontaktowych.

WAŻNE! Na podstawie pomiaru z autorefraktometru nie wolno wykonywać okularów bez uściślenia wady wzroku na pozostałych testach. Mogą się one nawet znacznie różnić od końcowych wartości mocy ustalonych przez pacjenta, gdyż pomiar nie uwzględnia wrażeń widzenia obuocznego. Dopiero po wykonaniu tego badania wykonywane jest precyzyjne, subiektywne uściślenie wady wzroku.

 

 

 

Badanie OCT Bydgoszcz - badanie dna oka Bydgoszcz - Optyk Żuchowscy