Soczewki progresywne – czym są i dla kogo będą odpowiednie?

15.09.2023

W takiej sytuacji należy wspomóc nasz wzrok okularami do czytania. Dla części z nas są to pierwsze okulary, dla innych druga para, o której trzeba pamiętać, nosić przy sobie i zmieniać. Bywa to niewygodne i kłopotliwe. Producenci soczewek okularowych od lat koncentrują się na tym by poprawić komfort życia i jakość widzenia osobom dotkniętym prezbiopiom.

Soczewki progresywne – właściwości i zalety

Obecnie na rynku mamy coraz większy wybór soczewek progresywnych. Są to soczewki o tak zwanej zmiennej ogniskowej, dzięki czemu zapewniają wyraźne widzenie na każdą odległość. Pomiędzy mocą do dali, a mocą do bliży występuje płynne przejście, które pozwala nam widzieć wyraźnie na różnych dystansach. Soczewka skonstruowana w taki sposób, że gwarantuje nam szerokie pole widzenia do bliży i dali i nieco węższe do odległości pośrednich. Producenci oferują gotowe soczewki lub produkty wykonywane na indywidualne zamówienie. Im bardziej spersonalizowana soczewka tym lepsza jakość widzenia.

Rodzaj i moc takich soczewek koniecznie powinny być dobrane przez wykfalifikowanego specjalistę.

Wybierając rodzaj będzie zwracał on uwagę na bardzo wiele czynników. Istotna jest nie tylko moc soczewek, ale to jaki tryb życia prowadzimy. Jak pracujemy, jaki sport uprawiamy, sposób w jaki się poruszamy czy nawet jaką mamy postawę ciała. Najlepsze soczewki wykonywane są indywidualnie dla klienta uwzględniając nie tylko moc soczewek, rodzaj oprawy, sposób umiejscowienia jej na twarzy, ale także to w jaki sposób funkcjonujemy na co dzień. Dzięki tym wszystkim parametrom powstają soczewki gwarantujące optymalne pole widzenia na różnych odległościach.

O czym pamiętać, kupując okulary progresywne?

Tak więc wybierając okulary progresywne musimy podejść do tego z dużą uważnością i zwrócić się z prośbą o wsparcie do wykfalifikowanego doradcy.

Po pierwsze nie wszystkie typy opraw okularowych będą nadawały się do tego rodzaju soczewek. Muszą być to oprawki o odpowiednio dużym polu widzenia. Ponadto oprawa bezwzględnie powinna dobrze układać się na twarzy. Gdy będziemy prowadzić rozmowę z doradcą warto opowiedzieć mu jak najwięcej o trybie naszego życia, czy sposobie poruszania. Dzięki temu z pośród wielu rodzajów soczewek będzie w stanie wybrać dla nas odpowiedni wariant.

Standardowe soczewki progresywne oferują szerokie pole widzenia do dali i do bliży i nieco węższy zakres dla odległości pośrednich, dlatego też w sytuacjach kiedy potrzebujemy bardzo szerokiego pola widzenia na średnich odległościach, warto sięgnąć po inne rozwiązanie.

Soczewki biurowe.

Odpowiedzią na takie potrzeby będą tak zwane soczewkach biurowe lub półprogresywne. Jest to soczewka zapewniająca szerokie pole widzenia do bliży i do tak zwanych odległości pośrednich. Fantastycznie sprawdzają się w pracy przy komputerze gdy potrzebujemy widzieć zarówno bardzo wyraźnie dokumenty, klawiaturę jak i najdrobniejsze szczegóły na ekranie. Takie soczewki polecane są dla różnych zawodów. Często korzystają z nich np. krawcowe, rzemieślnicy czy muzycy. Są bardzo ciekawą alternatywą w stosunku do okularów do czytania i dają znacznie większe możliwości i komfort użytkowania.

W naszej ofercie proponujemy produkty marek: Hoya, multiDiop, Essilor.

Wróć

Okulary to nasza pasja

Optyk Żuchowscy - Aktualność